Ochrona przed smogiem

Smog jest zanieczyszczonym metalami ciężkimi powietrzem, który z roku na rok jest coraz większym zagrożeniem dla człowieka. Największe niebezpieczeństwo spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem występuje na południu kraju, szczególnie podczas okresu grzewczego, kiedy to piece zaczynają działać na pełnych obrotach, a zwykle zasilane węglem, co jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza.

Maski antysmogowe Kraków

Jak ochronić się przed smogiem? Najlepiej nie wychodząc z domu, ale jeśli nie ma innego wyjścia należy wyposażyć się w maski z odpowiednimi filtrami. Nie wystarczy zasłonić twarzy dowolnym materiałem, aby uchronić się przed wdychaniem pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Największą skuteczność wykazują specjalne maski antysmogowe dostępne w Krakowie, najmniejszą zaś maski chirurgiczne.

Maseczki nie są remedium na zanieczyszczenia, ale są dobrym narzędziem do walki z jego następstwami, które mogą być bardzo poważne dla zdrowia. Osłabienie płuc, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, rak płuc – to tylko niektóre groźne konsekwencje wdychania smogu.

Jakie maski antysmogowe?

Na rynku jest wiele masek, które świetnie sprawdzają się w swojej roli. Specjalne maski filtrujące lub filtrująco-pochłaniające, maski dla biegaczy, spacerowiczów, czy rowerzystów. Wystarczy zainteresować się tematem i przestać myśleć, że w masce będzie się wyglądało dziwnie – to ochrona zdrowia, a nie wybieg modowy.