Kiedy używać maski do biegania?

Bieganie to sama przyjemność – niezależnie od tego czy preferuje się spokojny trucht po asfaltowych ścieżkach w parku, czy intensywne biegi przełajowe. Jednak miłośnicy biegowych aktywności w mieście muszą uważać na cichego wroga skrywającego się w powietrzu, zwłaszcza w zimie. Chodzi mianowicie o smog.

Dlaczego smog jest tak groźny?maska do biegania sklep

Gęsta, śmierdząca zawiesina w powietrzu, która zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje to zmora większości miast na terenie naszego kraju. Problem ze smogiem pojawia się zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy to do spalin samochodowych dołączają toksyczne substancje powstałe w wyniku spalania w piecach domowych opału wątpliwej jakości. Szczególnie narażeni na powikłania są osoby uprawiające sport. Podczas treningu następuje u nich zwiększone zapotrzebowanie na tlen, przez co do organizmu dostaje się ogromna ilość zanieczyszczonego powietrza. Wśród następstw wdychania smogu wymienia się między innymi astmę czy choroby nowotworowe.

Jak uchronić się przed smogiem?

W sklepach sportowych dostępne są maski sportowe dedykowane biegaczom, które posiadają specjalne filtry oczyszczające powietrze. Maska do biegania skutecznie chroni przed smogiem, jednak tylko pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrana. Powinna ona szczelnie przykrywać okolice nosa i ust, tak aby do układu oddechowego trafiało wyłącznie filtrowane powietrze. Wybór rozmiarów i modeli jest jednak na tyle duży, że każdy biegacz znajdzie bez problemu produkt dopasowany do jego potrzeb.