Zagrożenie z powietrza, ochrona z maski

W obecnych czasach smog jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Nie da się uniknąć kontaktu z nim. Z każdym kolejnym wdechem wtłaczamy w siebie nową porcję szkodliwych substancji.

Skład smogu

Ta dziwna i śmierdząca spalenizną mgiełka, często unosząca się podczas mroźnych zimowych wieczorów, to prawdziwie wybuchowa mieszanka dla naszego zdrowia. Składa się głównie z:

– PM10 – pył, którego cząsteczki są mniejsze niż 10 mikrometrów. Składa się głównie z toksycznych substancji organicznych i nieorganicznych, przeważnie są to metale ciężkie i benzopiren.

– PM2.5 – jeszcze drobniejszy pył, nie przekraczający 2.5 mikrometra. Powstaje głównie w wyniku emisji dwutlenku siarki i azotu.

Jak się bronić?

Jakikolwiek dłuższy kontakt z tymi substancjami może mieć niezwykle dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu niezwykle niebezpieczne jest uprawianie sportu podczas wysokiego stężenia smogu, szczególnie w okresie zimowym, gdy poziom zanieczyszczeń jest najwyższy.
Doskonałym sposobem na ochronę swojego zdrowia jest stosowanie masek przeciwpyłowych. Dobra maska przeciwpyłowa na rower powinna charakteryzować się co najmniej stopniem ochrony p2, a najlepiej jest używać masek p3.
Z kolei maska do biegania zimą powinna charakteryzować się bezwzględnie ochroną na poziomie p3, czyli powinna móc zatrzymać do 99.5% zanieczyszczeń.
Możemy oczywiście wybierać do uprawiania sportu miejsca oddalone od centrów miast, jednak i tam wskazane jest użytkowanie choćby podstawowego modelu maski przeciwpyłowej.